99. — Июня 28. Приказ, объявленный Думным Розрядным Дьяком Семеном Заборовским в присутствии самого Государя, собранному на смотр войску на Девичьем поле. — Об исправности его вооружения и дисциплины, и о мужественном ратоборстве против неприятеля.

Стольники, Стряпчие, и Дворяне Московские и жильцы!
Писано убо есть, яко всяко деяние благо, и всяк дар совершен свыше от Отца исходяй. Сего благоволением и единородного его Сына и Святаго и животворящаго Духа изволением, и всенадежные Заступницы нашея Пресвятые, Пречистые и Преблагословенные Владычицы нашея, Богородицы и присно Девы Марии, и всех Святых молитвами, прийде в мысль Нашего Царскаго Величества, во еже осмотрети воинство наше, им же православная Христианская вера сохраняется в мире, и в тишине, и во благоденствии, и Наше Царское Величество от супротивных врагов наших ограждается, и ваша в службе храбрость и мужество объявляется, и Христианское множество от всенаходящих бед спасается. И видевше всеурядное тщание, благодаря Бога, по премногу радуемся, и ваше тщание к службе и службу вашу похваляем.

Егда же благоволит Бог, по его Святому смотрению, супротивные воевати, и вам бы с таким же тщанием, яко же и ныне видим вас, с радостным усердием готовым быти, да не мимо идет и Нас Христово веление, яко же во Евангелии глаголет: больше сея любви несть, да кто душу свой положит за други своя, и аще кто воинствуя за Святую Соборную и Апостольскую церковь и за православную веру, противу своего достояния, от Нашего Царского Величества великие милости сподобится, а яже таковых благ яко и первии победоносцы за православие пострадавше, и Небесного Царствия и вечных благ сподобятся.(*)

---

(*) При оном приказе в Розрядной книге написано, что смотр сей происходил под Москвой, на Девичьем поле и продолжался с 13 до 28 Июня.